درب و پنجره‌های آلومینیومی

پنجره آلومینیومی

صنعت ساخت‌وساز همواره درحال نوآوری و پیشرفت است تا با ارائه‌ محصولات و روش‌های نوین بتوان ارتقاء بهره‌وری را در عین کاهش هزینه‌های تولید و اجرا شاهد بود. درب و پنجره آلومینیومی یکی از محصولات با سابقه طولانی است که در دهه اخیر با صرف هزینه‌های سنگین برای تحقیق و توسعه توانسته پیشرفت چشم‌گیری را تجربه کند…

صنعت ساخت‌وساز همواره درحال نوآوری و پیشرفت است تا با ارائه‌ محصولات و روش‌های نوین بتوان ارتقاء بهره‌وری را در عین کاهش هزینه‌های تولید و اجرا شاهد بود. درب و پنجره آلومینیومی یکی از محصولات با سابقه طولانی است که در دهه اخیر با صرف هزینه‌های سنگین برای تحقیق و توسعه توانسته پیشرفت چشم‌گیری را تجربه کند.

تا همین ۱۰ سال گذشته درب و پنجره آلومینیومی با سیستم‌های کرنت و ST بسیار رایج بود و در اکثر ساختمان‌های قدیمی می‌توان حداقل یک درب یا پنجره از این نوع را پیدا کرد. اما این محصولات ایراداتی داشت که عدم زیبایی و نداشتن عایق‌بندی کامل از مهمترین آنها به‌شمار می‌رفت.

در سیستم‌های قدیمی، مقطع المان‌های افقی و عمودی درب یا پنجره با یکدیگر متفاوت بود که روی زیبایی و هوابندی آن تآثیر منفی می‌گذاشت.

مهندسان ساختمانی با هدف بهینه‌سازی مصرف سوخت، افزایش زیبایی ساختمان و جلوگیری از نفوذ صدا و گردوغبار به داخل ساختمان، جایگزینی سیستم‌های جدید آلومینیوم را در دستور کار خود قرار دادند.

 

مزایای درب و پنجره آلومینیومی

پروفیل‌های آلومینیومی در سال‌های اخیر با تغییرات عمده‌ای همراه بوده که نتیجه‌ آن، حذف معایب موجود در سیستم‌های قدیمی است. مهمترین مزیت‌های درب و پنجره آلومینیومی جدید عبارت است از:

 • کاهش اتلاف انرژی: با استفاده از پنجره یا درب آلومینیومی تا ۶۰ درصد می‌توان عمل دفع و جذب حرارتی را کاهش داد. کاهش هزینه انرژی آنقدر چشمگیر است که استفاده از این نوع درب و پنجره را کاملاً توجیه‌پذیر می‌کند.
 • مقاومت بالا: فریم‌های آلومینیومی در مقایسه با فریم‌های چوبی، آهنی و UPVC از مقاومت بالاتری برخوردار بوده است. علاوه بر این، انبساط و انقباض کمتری هم در این محصول شاهد هستیم.
 • سازگار با محیط زیست: فرایند بازیافت آلومینیوم نسبت به سایر مواد به‌کاررفته در صنعت درب و پنجره سریعتر و ساده‌تر است که همین مزیت موجب شده زباله کمتری وارد محیط زیست شود.
 • سازگار با شرایط جوی مختلف: آلومینیوم در برابر رطوبت، حرارت و نور خورشید مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد. به همین دلیل است که تغییر رنگ و پوسیدگی در در یا پنجره دوجداره آلومینیومی مشاهده نمی‌شود.
 • نصب سریع و آسان: با توجه به وزن کم آلومینیوم، نصب آن ساده و سریع است.
 • تنوع رنگ: پروفیل‌های آلومینیوم در رنگ‌های متفاوتی تولید و به بازار عرضه می‌شود؛ به همین دلیل با سلیقه‌های مختلف سازگار بوده و برای هر نوع نمای ساختمانی حتما یک گزینه ایده‌آل وجود دارد.

 

انواع در و پنجره آلومینیومی

همانطور که در ابتدا اشاره شد، درب و پنجره دوجداره آلومینیومی در انواع مختلفی تولید می‌شود که برخی از آنها به دلیل مشکلاتی که داشته با محصولات جدید و بهینه شده جایگزین شده است. درحال حاضر پروفیل‌های نرمال و ترمال جزء پرکاربردترین پروفیل‌های آلومینیوم محسوب می‌شود.

۱. در و پنجره آلومینیوم ترمال بریک (Thermal break): درب و پنجره دوجداره آلومینیومی ترمال بریک یک عایق مستحکم در برابر انتقال حرارت محسوب می‌شود که نام آن نیز از همین قابلیت گرفته شده. ترمال بریک را می‌توان “شکست حرارتی” ترجمه کرد.

با توجه به ضریب بالای انتقال حرارت در آلومینیوم، این پروفیل به‌گونه‌ای طراحی شده تا انتقال دما بین دو طرف آن به حداقل برسد. این پروفیل از دو قسمت آلومینیومی پشت و رو ساخته شده که توسط یک نوار از جنس پلی‌آمید به یکدیگر متصل شده‌اند. نوار پلی‌آمید از جنس الیاف شیشه متراکم ساخته می‌شود که عایق مناسبی برای سرما و گرما محسوب می‌شود.

به‌طور خلاصه، سمت داخل و بیرون درب یا پنجره آلومینیومی ترمال بریک به‌صورت مستقیم به یکدیگر متصل نبوده و یک مانع عایق بین این دو قسمت قرار دارد.

 

۲. در و پنجره آلومینیوم نرمال (Normal): پروفیل‌های نرمال برخلاف پروفیل ترمال بریک فاقد عایق میانی پلی‌آمید بوده و در برابر انتقال حرارت ضعیف‌تر از ترمال عمل می‌کند. به دلیل عدم وجود عایق، ضخامت این پروفیل نیز کمتر است. قیمت درب و پنجره آلومینیوم نرمال نسبت به ترمال کمتر بوده و برای مکان‌هایی مانند انبار که سیستم سرمایشی و گرمایشی وجود ندارد، مناسب است.

 

انواع سیستم‌های بازشونده درب و پنجره آلومینیومی

سیستم بازشونده درب و پنجره آلومینیومی به چند دسته مختلف تقسیم می‌شود که هرکدام مزایا و معایب خود را دارد. به همین دلیل لازم است هنگام سفارش، علاوه بر زیبایی ظاهری، نوع کاربرد و سازگاری آن با محیط نیز مدنظر قرار گیرد. سیستم‌های بازشونده عبارت‌اند از:

 • کشویی
 • لولایی
 • آکاردئونی
 • واگنی
 • دوحالته
 • کلنگی
 • محوری

نمونه پروژه‌های درب و پنجره آلومینیوم

تصاویر زیر مربوط به پروژه‌هایی است که توسط الماس شیشه فردوس طراحی، تولید و اجرا شده است.

همین حالا سفارش خود را ثبت کنید